10-lecie współpracy na rzecz transportu publicznego w ramach Forum Organizatorów Transportu

28 marca 2025

Przedstawiciele 27 miast i aglomeracji, zrzeszeni w Forum Organizatorów Transportu, podsumowali 10 lat  współpracy. Podczas spotkania, które odbyło się 27 marca w Warszawie odnowione zostało porozumienie sprzed dekady. Wystosowano również apel do Ministra Infrastruktury o objęcie ochroną prawnokarną pracowników transportu publicznego – kontrolerów biletowych. Pierwszy raz w obradach uczestniczył przedstawiciel Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju – nowy członek FOT.

System transportu publicznego jest jednym z najważniejszych elementów współczesnych aglomeracji. Priorytetami jego funkcjonowania są: możliwość szybkiego i łatwego łączenia różnych środków transportu, niezawodność usług, ich najwyższa jakość oraz niska cena. Aby jak najlepiej spełniać oczekiwania mieszkańców i samorządów, organizatorzy transportu publicznego współpracują od 2015 roku w ramach Forum Organizatorów Transportu, gdzie wymieniają wiedzę i doświadczenia, a tym samym poznają dobre praktyki, czerpią ze sprawdzonych już wzorców, a także znajdują nowe rozwiązania i tworzą nowe standardy.

Uczestnicy Forum podejmują wspólne stanowiska w sprawach związanych z funkcjonowaniem, organizowaniem oraz zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym.

Wśród celów FOT są również: promocja i kreowanie pozytywnego wizerunku publicznego transportu zbiorowego, wypracowanie optymalnych modeli umów i procedur przetargów na usługi komunikacyjne, podejmowanie działań w celu zapewnienia zrównoważonego finansowana transportu publicznego, promowanie działań proekologicznych, współpraca w ramach wypracowania standardów systemów zarządzania ruchem, zintegrowanej informacji pasażerskiej, zintegrowanych systemów biletowych, opracowywanie standardów i promowanie wdrażania standardów dostępności komunikacji dla pasażerów o ograniczonej mobilności, wymiana informacji i danych statystycznych.

Apel do Ministra Infrastruktury o ochronę dla kontrolerów.

W związku z rosnącą liczbą ataków i aktów agresji wobec kontrolerów biletowych w całej Polsce, uczestnicy FOT ponownie zwrócili się do Ministra Infrastruktury z apelem o zwiększenie ochrony prawnej tej grupy, poprzez umożliwienie korzystania z instytucji przewidzianych w Kodeksie Karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

Aktualnie, kontrolera biletowego zalicza się do stanowisk pomocniczych, wykonujących czynności usługowe. Jednak kontroler wykonując powierzone mu obowiązki, wypełnia zadania na rzecz samorządu terytorialnego.

- Nie zabiegamy o zaliczenie kontrolera biletowego w poczet funkcjonariuszy publicznych, a jedynie o zapewnienie szczególnego reżimu ochrony przewidzianego dla np. osoby 

wykonującej przewóz osób podczas kierowania środkami transportu – oświadczają wspólnie przedstawiciele FOT, dodając - Zmianą chcemy wzmocnić bezpieczeństwo w środowisku pracy kontrolerów biletowych, umocnić ich status zawodowy, umożliwić podjęcie konkretnej reakcji prawnej poniekąd automatycznie z urzędu, poprzez wskazanie potencjalnym agresorom, że określone ich zachowanie wobec kontrolera biletowego wypełniającego swoje obowiązki zawodowe – po zmianie regulacji - funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą surowszą niż dotychczas. Przypadków naruszania nietykalności cielesnej czy znieważenia kontrolerów biletowych jest coraz więcej.

Pismo zostało podpisane podczas jubileuszowego spotkania i przesłane do Ministra Dariusza Klimczaka.

Nowe, odświeżone Porozumienie

Po 10 latach działalności Uczestnicy FOT podpisali także nowe porozumienie, w którym zgodnie uznają za szczególnie wartościowe utrzymywanie stałej współpracy, polegającej na wymianie wiedzy i doświadczeń w celu wypracowania jak najlepszych praktyk w dziedzinie organizacji i nadzoru nad funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

Uczestnicy deklarują w nim dążenie do wspólnego stanowiska w sprawach związanych z funkcjonowaniem, organizowaniem oraz zarządzaniem publicznym transportem zbiorowym, w celu podnoszenia standardów, kreowania pozytywnego wizerunku oraz promowania publicznego transportu zbiorowego.

 

27. Uczestnik FOT

Podczas jubileuszowego spotkania, do grona uczestników FOT dołączył 27 uczestnik - Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju, powołany 4 kwietnia 1991 roku.

Głównymi zadaniami Związku jest organizacja i realizacja komunikacji zbiorowej w tym: określanie potrzeb przewozowych, opracowywanie rozkładów jazdy oraz ich publikacja, zawieranie umów z przewoźnikami, integracja systemu transportu pasażerskiego w poszczególnych gminach zrzeszonych.

Świadczenie usług przewozowych w ramach Związku wykonywane jest na terenie 19 gmin, obsługuje on teren zamieszkały przez około 600 tys. mieszkańców. MZK jest organizatorem 59 linii autobusowych, które średnio w skali miesiąca przewożą 728 860 pasażerów.

 

Jubileusz był także dniem oficjalnej premiery strony internetowej fot.org.pl, która zawiera informacje na temat Forum, jego członków, oraz najnowsze aktualności z działalności FOT.