Wyjaśnienie ws. zgłoszeń o odmowie przewozu nadmiernej ilości pasażerów

23 kwietnia 2020

Przypomina się, że ograniczenia odnośnie ilości przewozu pasażerów wynikają z rozporządzenia z dnia 24 marca 2020r. zmieniającego Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii, które wprowadziło zakaz przemieszczania się.

 

Od dnia 25 marca 2020r. wprowadzono ww. rozporządzeniem następujące zmiany (które nadal obowiązują):

  • w przypadku gdy przemieszczanie się następuje środkami publicznego transportu zbiorowego … - środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

W związku z powyższym, np. wysokopojemny autobus marki Solaris Urbino 12CNG o nominalnej ilości 92 pasażerów, posiada 32 miejsca siedzące, zatem przy aktualnych ograniczeniach, może nim podróżować nie więcej niż 16 pasażerów, a brak jest podstaw prawnych do weryfikacji pierwszeństwa dostępu do przewozu dla jakiejkolwiek grupy pasażerów. Nie możemy wdrożyć takiej weryfikacji, jak wnoszę niektórzy.

 

Autobusy (31 szt. taboru głównego) skierowane do obsługi miejskiego transportu zbiorowego organizowanego przez ZKKM posiadają zdolność do przewiezienia w jednym czasie 2.550 pasażerów. W wyniku nałożonych restrykcji, może nimi podróżować tylko 420 pasażerów. Zatem 2.130 miejsc jest pustych, za które nikt nie płaci.

 

Podkreślenia wymaga, że ZKKM dysponuje ograniczoną ilością autobusów i kierowców, jednak redagując rozkłady NADZWYCZAJNE obowiązujące w dni robocze od poniedziałku do piątku od 1 kwietnia 2020r., skierowano do obsługi linii komunikacyjnych wszystkie zakontraktowane autobusy główne w godzinach szczytu komunikacyjnego tj. od 4:06 do ok. 8:30 i od ok. 12:30 do 16:00. W tych godzinach realizowane są wszystkie kursy sprzed stanu epidemii. Ograniczenia przewozów dotyczą wyłącznie godzin poza szczytem komunikacyjnym.

 

ZKKM otrzymuje liczne zgłoszenia i pretensje o przewozie w autobusach większej ilości pasażerów, niż pozwala na to rządowe rozporządzenie. Inne zgłoszenia dotyczą braku obsługi przystanków lub odmowy przez kierowcę zabrania pasażerów w związku z przekroczeniem dopuszczalnego aktualnie limitu. ZKKM nie może podjąć decyzji o zmianie rządowych obostrzeń i o zwiększeniu dopuszczalnej ilości pasażerów. Brak jest danych pozwalających na określenie daty zdjęcia restrykcji.